ANNO 1904

Allt du behöver veta om Västerås Sportklubb

Öppet brev till våra politiker.

Det är dagen efter VSK:s premiär i Allsvenskan, nere i Kalmar. Idag känner vi en stor stolthet över laget som på ett närmast ospelbart underlag kunde kriga sig till en första seger. På läktarna var vi runt 800 tillresta VSK:are. Många tillbringade flera av påskdagarna nere i Kalmar. Det handlade alltså om en invasion.

800 hade rest ner i alla åldrar. Barnfamiljer, tonåringar på sin första bortaresa, pensionärer, unga tjejer och medelålders kvinnor. Hela skalan. Ändå hade vi kunnat vara ännu fler. En lite vassare marknadsföring hade säkert lett till ett bortafölje på över 1000 människor.

Det är ofta underbart att vara en del av dessa bortaresor. De stora antalet fans och dess sångmässiga stöd ger eko över hela landet. Det enda som är lite jobbigt är att de flesta andra lags arenor utklassar vår.

Gårdagens exempel. Guldfågeln Arena, må visserligen ligga lite visset till men är uppbyggd på ett sätt som får Hitachi att framstå som en Öststatsrelik. Jag kommer att få fler liknande upplevelser under alla bortaresor under som väntar i år.

Det vi ser nu i fråga om intresse kan bara vara ett embryo. Fortsätter det att gå bra för VSK under säsongen kommer intresset skena ännu mer. Lyckas laget etablera sig i allsvenskan och inom något år är ett stabilt mittenlag hamnar vi ett läge som saknar motstycke i vår stad.

Politker, jag ser er ibland på arenan. Vet att det finns ett intresse. Ta er gärna till läktarna men för att får verkligt perspektiv på intresset ger ut  i stan. Prata med kidsen på skolorna och ta reda på vad spelarbesöken betytt. Kanske kommer någon liten tjej stolt visa upp en selfie med Anton Fagerström medan andra stolt berättar om sina matchbesök med hela familjen.

Sök upp tonårsgrabbarna på Skallbegret eller Vallby. Sätt er in i  vilken förebild Abdo Boudah blir för dem. Kanske kan de ge den sista skjutsen till att satsa 110 procent på fotbollskarriären eller få dem att bli livslånga supportrar till VSK. Med läktaren som tillhåll istället för gatan om kvällarna.

Har ni hört talas om Grönvita Ladies förresten? Den gruppering av tjejer i olika åldra som nu fanatiskt följer Grönvitt.

Notera alla tifos. Igår hade ungdomarna tagit fram ett som blivit viralt på x.  Gigantiskt stort och konstnärligt skickligt utfört. De har genomgått en otrolig utveckling på ett par år. Många timmars slit ligger bakom det.

Följ damlagets resa mot Elitettan. Vi var en gång i tiden ett starkt fäste för damfotboll och VSK:s damer kanske kan föra oss tillbaks dit?

Slå er ner bland senioerna på Rocklundas restaurang och ta en kaffe på valfri vardag. Hör anekdoter från Listons tid och fråga hur de tycker att de är idag. Benen bär inte riktigt som förr men blicken får samma glöd som under deras ungdom när VSK kommer på tal.

Västerås har länge identifierats som industristaden med Asea som hemvist. Spår av det kommer finnas kvar men främst tror jag vi håller på att bli VSK-staden.

Inom några år kan det nå nivåer långt bortom politikernas begreppsvärld.

Västeråspolitiker, med 5 månader till val, ge er ut i stan och se hur djupt VSK påverkar många olika sorters människor. Inte bara under matchdagar, utan allra mest i vardagen,  Bli varse att det är en kraft inget annat kommer i närheten av.

Henric Nilsson

Facebook Comments Box