För de som inte åker på så många fotbollsmatcher är det nog lätt och tro att det bara är ultras i klackarna, men i verkligheten utgör de en ganska liten del av de 700 tillresta VSK supportrarna. Det är en ganska spriddskur från småbarnsfamiljer till pensionärer, det är fotbollspappor och pampar. Alla hade vi på olika sätt tagit oss till Kalmar för att se VSK plocka tre poäng.
Träffade på VSKare lite varstans i Kalmar, det kunde vara på ett fik, en glassbar, ett krukdrejeri på öland eller Kalmar slott. Så fort man ser den grönvita halsduken ler alla upp och hejar glatt trots att man nuförtiden sällan ens har en aning om vem den andre är. Fanns en tid då när vi åkte iväg och alla kände alla.
Kan imponeras över den utveckling som skett hos Gröna grabbar och deras tifon, det som började som ganska oskyldigt med en banderoll borta mot BP till 900 kvm tifo på en bortasektion.
Själv så upplevde jag inte målet då vi stod upptagna i kioskkön för att köpa kexchoklad, men det positiva med att stå i kön när det blir mål är att den töms väldigt fort när alla springer för att fira med sina kamrater. Så från att ha en handfull törstande VSKare som alla skulle köpa flera öl till sina kamrater stod vi plötsligt först i kön och kunde köpa våran kexchoklad. En välkänd VSK poddprofil missade målet för andra matchen i rad och när jag i andra halvlek träffade han vid toan sa jag att nu blir det garanterat 2-0. Men det var tydligen att jinxa det hela.
Efter att tackat spelarna så var det dags att bege sig hemåt. Trodde jag var smart där jag parkerat taktiskt nära en utfart i ett parkeringsgarage när jag skulle hem, men visade sig att jag blev fast i det där garaget rätt länge innan tillfälle gavs att lämna arenaområdet.
Men det var verkligen en karavan av VSK bilar från Kalmar till Västerås. Såg flera bilar med VSK halsdukarna i framrutan som gjorde att man kände en samhörighet på vägen hem. Överallt när man stannade så var det grönvita. När det väl vankades mat i Oskarshamn var donken fyllld med VSKare från ena supporterbussen och när vi valde en resturang lite längre bort var det även flera VSKare där. När vi skulle ladda bilen i Norrköping var det även där flera VSK bilar som åkte och kom. En härlig avslutning på en härlig premiär.
Det är svårt och dra några större analyser av VSK från denna match. VSK tog tre poäng på ett bedrövligt underlag och det var det viktiga.
En spelare som överraskade på mig var Jonathan Karlsson, hans inhopp var piggt och jag upplevde att han spelade väldigt syniskt och dödade tid på ett väldigt bra sätt. Elis Jäger fick chansen i målet och gjorde en godkänd debut och ägde verkligen straffområdet även om han inte utsattes för så många svårigheter.
Frågan är bara hur VSK ska ersätta Jonathan Ring som är avstängd nästa match? I den match där Mamadou Diagne och Ismet Lushaku spelade en halvlek ihop upplevde jag inte att det fungerade speciellt bra. Kanske kommer vi få se Mattias Hellisdal eller att Karl Gunnarsson får kliva ner för att ge lite stabilitet till mittfältet.
Avslutar med de vi la ut på twitter igår kväll.
Hellre 3 poäng och 0 xG.
//HL

DU HAR VÄL INTE MISSAT
Nej! No! Non! Nein! Não!
Nykomlingar får fler domslut emot sig
Tips av omgång 4 av Allsvenskan