Det händer mycket i arenafrågan just nu. Förra veckan hölls ett informationsmöte med VSK Fotbolls supporteråd och kommunens representanter, där de olika faserna av den planerade utbyggnaden presenterades.
Igår släppte VSK en kommuniké om arenafrågan där man tydligt och bestämt sa: ”Vi tror inte att ni kommer hinna klart till 2027.”

(Bild tagen från VSK Fotboll)
Min sammanfattning, efter allt som hänt den senaste tiden, är att det helt enkelt inte är en rimlig idé att bygga om Hitachi Energy Arena. Det enda realistiska kravet borde vara att bygga en helt ny arena. Jag ska förklara varför.
Dispenserna
De dispenser som i dag finns mellan arenaägaren och Svenska Fotbollförbundet rör hospitality-ytor och utrymmen för press och media. Dessa gäller fram till och med den 31 mars 2027.
Om dispenserna inte är lösta då får allsvensk fotboll inte spelas på Hitachi Energy Arena. Det är svart eller vitt. Några gråzoner finns inte, vilket vi har sett i både Degerfors och Värnamo.
Västerås stads plan
Arenafrågan delas in i olika faser: fas 1–3. För fas 1 finns det en budget på 100 miljoner kronor, men där ingår även annat som inte bara rör fotbollsarenan. Samtidigt är fas 1 den kritiska delen för att lösa dispenserna.
Fas 1 går ut på att ta bort alla rader ovanför stolsrad 18 på långsidan och där bygga loger samt utrymmen för press och media. Det är den del som krävs för att hantera dispensen.
Problemet är att sittplatser då försvinner, cirka 500 stycken, vilket gör att 50/50-förhållandet inte längre uppfylls. Det får inte vara mer än 50 procent ståplatser på arenan.
Det innebär att det i praktiken finns två val.
Antingen tar man bort ståplatser och minskar därmed arenans kapacitet med cirka 1 000 åskådare, eftersom omkring 500 ståplatser måste bort. Det är såklart möjligt att göra, men alla inser att det vore en otroligt dålig idé när VSK redan i dag säljer slut på uppskattningsvis fem matcher per säsong i Allsvenskan.
Jag antar att det är därför man istället tänker sig att bygga om den norra kortsidan, alltså bortaläktaren, till en permanent läktare i betong, dock utan tak. Där ska det finnas både ståplats och safe standing-sektioner, som beroende på vilka som besöker arenan kan användas av hemma- eller bortasupportrar.
Det är här VSK Fotbolls oro i fas 1 ligger. Man tror helt enkelt inte att kommunen hinner klart.
Men tidplanens vara eller icke vara för fas 1 är bara det ena problemet. Det andra problemet är att även om fas 1 blir klar i tid, så får Västeråspubliken en sämre arena 2027 och framåt.
Jag säger det igen
Fas 1 ger oss en sämre fotbollsarena än den vi har i dag.
Varför? Jo, för att 500 av de allra mest attraktiva platserna på långsidan, ni vet de platser som går först, tas bort och flyttas till en kortsida. Bredvid bortaklacken. Utan tak.
Samtidigt åtgärdas inte de problem som redan finns på arenan:
- obefintligt antal kiosker
- dålig logistik kring toaletter
- för få insläpp
- inga restaurangmöjligheter
- tränarrum utan fönster
- träningscyklar i duschen
- massagebänkar i korridoren
Allt det som hör hemma på en division 1-arena är kvar. Allt det som ingen brydde sig om 2014 är fortfarande på exakt samma nivå.
Så fas 1, som det faktiskt finns budget för men ingen säker tidplan kring, hjälper inte till ett enda skvatt med att skapa en bättre arena för publiken.
Fas 2 och 3
För fas 2 och 3 finns det i praktiken ingen plan. Det finns heller ingen budget. Det är en vision, en dröm eller en fantasi på stadskontoret.
Skisserna vi fick se på supportermötet var lovande. Visionen var en hästsko med nuvarande sittplatsläktare på motsatt sida. En arena som tar 13 000 åskådare, med ett tak som går som en hästsko över kortsidorna och nuvarande ståplats. Restauranger, gym och andra affärslokaler finns också med i tankarna.
Men problemet är inte skissen vi fick se. Problemet är allt det vi inte fick se.
Det finns alltså:
- inga politiska beslut om fas 2 och 3
- ingen budget
- inga beslutade investeringsmedel
Investeringsrundorna för 2028 och framåt sker först nästa sommar. Det är först då vi kan se vad planen faktiskt blir.
I den bästa av världar beslutas fas 2 och 3 under nästa år. Därefter skickas projektet på upphandling under våren 2028. Sedan kan en successiv ombyggnation av ståplatsläktaren ske under säsongerna 2028 och 2029. Under uppehållet 2029/2030 kan man därefter bygga om hela nuvarande ståplatsläktaren i två etage, bygga sittplatser och sedan få tak och belysning på plats, förhoppningsvis klart till säsongsstarten 2030.
Men då pratar vi alltså om den bästa av världar.
Då ska inga överklaganden ske. Då ska det finnas möjlighet att bygga stora delar av detta under pågående säsong. Då ska de delar som måste bli klara mellan säsongerna hinnas med under de korta uppehåll som finns.
Och vad kostar det?
Om loger och en enkel kortsida mot norr kostar en bit under 100 miljoner, låt oss gissa på cirka 70 miljoner, vad kostar då en ordentlig ståplats på södra sidan? Vad kostar en total ombyggnation av nuvarande ståplats till två etage? Vad kostar tak och ny belysning på hela arenan?
Lägg därtill affärslokaler, omklädningsrum, eventuella konferensrum och hela ombyggnationen av torget utanför arenan. Då landar man nog på en totalsumma runt 400 miljoner kronor.
I praktiken är det enda som blir kvar från grunden delar av huvudläktaren, fotbollsplanen och betongfundamenten för nedre etage på nuvarande ståplats. Allt annat är nytt.
Men vad får vi egentligen för arena efter det?
Jo, vi får en ombyggd Södertälje fotbollsarena.

I Norrköping och Örebro har man byggt arenorna i etapper. Men där står arenorna på klassisk mark, på platser som funnits i generationer för lokalinvånarna. Då finns det en logik att göra på det sättet. En huvudläktare är från svunna tider och ska står som ett kulturmärke för klubbens supportrar. Detsamma gäller inte i Västerås.
Vi skulle få en duglig arena som säkerligen kommer kännas helt okej. Den kommer vara mil bättre än det vi har i dag. Men det kommer ändå vara en arena som på alla sätt och vis är anpassad efter vad som råkar gå att göra, inte efter hur man egentligen vill göra.
Därför är slutsatsen enkel:
Det enda rimliga är att bygga en ny fotbollsarena.
- Lös dispenserna på billigast möjliga sätt
Det gick att lösa i Värnamo. Det gick att lösa i Degerfors. Det går att lösa här.
För 10–20 miljoner kronor borde det gå att lösa de dispenser som finns. Efter det har vi en godkänd, men fortfarande usel, arena som går att spela på i några år till.
- Gör en ordentlig men snabb utredning om en ny arena
Gör detta tillsammans med arkitekter och andra experter. Bestäm var arenan ska ligga och hur den ska utformas för att passa Västerås stads framtida behov och vision.
Ska den ligga på Arosvallens nuvarande plats? Mellan Hitachi Energy Arena och innebandyhallen? Någon annanstans?
Det behöver utredas snabbt, men seriöst.
- Bygg nytt och bygg rätt från början
Påbörja sedan byggnationen och gör det ordentligt från start. Bygg en arena anpassad för Europaspel, med möjlighet till hybridgräs och med förutsättningar att till exempel kunna attrahera U21-landskamper.
Prislappen skulle nog bli lite högre än en ombyggnation. Men sannolikt inte mycket högre.
Att bygga om nuvarande arena innebär i runda slängar 75 procent av arbetsinsatsen för en ny arena. Dessutom måste mycket göras på kort tid, under krångliga förutsättningar och delvis samtidigt som arenan fortfarande används. Det gör rimligen att även ombyggnationen blir dyrare än den borde vara.
Men Hitachi Energy Arena då?
Den kan användas för all annan fotboll än elitverksamheten. För fotboll på nivåer under Superettan är det en mycket bra arena.
Men kommer politikerna förstå vikten av detta?
Nej, sannolikt inte.
Det har man historiskt sett sällan gjort i Västerås. Det ser vi på många av stadens arenor.
Det finns också en slags rättvisepolitik där alla idrotter och elitverksamheter ska behandlas exakt lika. Det är ett fruktansvärt fel sätt att tänka.
Fotboll är den överlägset största sporten i Sverige. Allsvenskan är den största ligan. Att ha ett allsvenskt fotbollslag kan inte jämföras rakt av med elitverksamhet i innebandy eller med breddidrott. Det är ett unikt tillfälle att göra Västerås till en väldigt attraktiv stad. Allsvensk fotboll kräver, och ger, något helt annat när det gäller intresse, mediautrymme, turism, näringsliv, publik och status för kommunen. Det kommer på sikt kunna föda breddidrotten med resurser och möjligheter.
Därför krävs det också ordentliga satsningar.
En ny arena är en sådan satsning.
Och snart är det val.
Prata med politikerna. Skriv insändare. Lyft frågan. Visa att detta behöver bli en riktig och viktig valfråga.

DU HAR VÄL INTE MISSAT
VSK riskerar flera miljoner i förlust vid matchflytt
Frågan måste framåt nu, oavsett vad som sagts då, oavsett politisk färg. Visa oss planen!
Iskalla i boxen – då blir det ännu en tung förlust