Coronavirus, publikfria matcher och stor risk att premiären i Superettan skjuts upp på en obestämd framtid. Inte roliga tider att vara fotbollssupporter i.
Det blir förstås inte bättre nu när VSK Fotboll klokt nog beslutat att göra lördagens träningsmatch mot Akropolis publikfri för att minska risk för smittspridning.
Det innebär att det är många som inte kommer att kunna se matchen på plats och alla har inte heller ett Mittmedia-abonnemang som gör att man kan se sändningen från matchen via VLT:s hemsida.
Nu har Anno 1904 tillsammans med VSK Fotboll kommit fram till en lösning där vi närvarar på Parken och via vår Facebooksida ”livepoddar” från matchen, för att så många som möjligt ska kunna ta del av vad som händer på planen i realtid.
Vi kan inte visa några bilder från matchen men om du följer vår sändning får du följande.
- Livereferat från händelserna på planen
- Analyser om allt Grönvitt mellan himmel och jord
- Möjlighet att ställa frågor live som vi försöker besvara och diskutera
- Intervjuer med ledare och spelare (om VSK går med på detta)
Vi börjar sändningen en stund före kl 15.00 – du hittar den på vår Facebooksida
Häng med – det här blir kul!
DU HAR VÄL INTE MISSAT
Från och med fredag bjuds vi på en radda matcher som kan innebära en underbar höst
Ett spelförande och starkt Grönvitt fick nöja sig med oavgjort
Tung förlust, oro för sjukdomar men läge för revansch på fredag!