I och med VSK fotbolls seger mot Malmö FF på bortaplan inser alla väldigt snabbt att varken Degerfors, BK Häcken eller Djurgårdens IF lär bli något annat än en rejäl munsbit för de grönvita, så vi kan redan nu börja blicka framemot Sommaren med stort S.
Som cupvinnare kommer VSK gå rakt in i andra kvalomgången i nystartade Europa Conference League där vi spelar dubbelmöten 22 och 29 juli.
Sedan väntar 2 ytterligare kvalomgångar innan gruppspelet börjar och pågår under vintern. Iver Park lär behöva byggas ut i en rasande fart för att bli godkänd av UEFA.
Men viktigast av allt. Vart spelas finalen? Jo Björks Buss kommer behöva köra sina bussar i över 300 mil, ända till Albaniens huvudstad Tirana, för att se de grönvita bärga sin första Europacuptitel 25 maj 2022.

DU HAR VÄL INTE MISSAT
Den åtta matcher långa segersviten är bruten, nu är det dags att inleda nästa!
Trots en väl enkel seger visade VSK i många delar att man är ett lag i storform
Tillbakablickar och framtidshopp: ”När lagen och i synnerhet VSK spelar är det ofta en otrolig sport vi måste ta vara på och som definitivt har en plats 2025