Tunga Degerfors gästade Hitachi och vilken match det blev. VSK avgör i den 91: a minuten och vinner med 3–2. Nu är tjejerna obesegrade i fyra matcher i rad och börjar klättar i tabellen. Nu är vi åtta med häng på sjätteplatsen. Härligt!
Två dramatiska vändningar i andra halvlek – rättvis grönvit seger
VSK började bäst och trillade boll och försökte spela sig fram till lägen och skapade en del fina lägen. I den 10:e minuten får VSK ett tryck som inte Degerfors tar sig ur och efter flera närkamper tar Maja Eriksson sig fram på högerkanten och slår ett perfekt inlägg som Safiya Abshir möter snyggt med pannan och 1–0 till Grönvitt. VSK fortsätter spela bra och styr det mesta av spelet. I slutet på första börjar Degen äta sig in i matchen och skapar en del fina chanser, framför allt är högeryttern Leonella Lahdo svår att hantera. I halvtid leder VSK med 1–0 med mersmak.
I andra halvleks inledning är det hyfsat jämnt men VSK har mest boll. Degerfors slår längre mot sina toppforwards som VSK hanterar bra och det verkar lugnt. I den 60:e minuten skapar VSK ett visst tryck, Degen lyckas dock tas sig ur och slår ännu en långboll och den hittar fram till Lova Sandahl som rinner igenom och avslutar snyggt och högt till 1-1. Tungt! Det blev ännu värre, bara sju minuter senare slår Lahdo ett fint inlägg och Ida Lilja vinner i boxen och nickar in 1–2. Vad händer? Två chanser i andra och två mål för Degerfors.
VSK ger inte upp och börjar trycka på men de heta chanserna dyker inte upp. VSK börjar få lite hörnor från höger som Sargonia Solaka slår mycket bra och dessa skapar oreda och några andra lägen dyker också upp. I den 78:e minuten slår Tilda Hellén en rak och fin boll på högerkanten som Vilma Torseng fångar upp långt ner i högra hörnet. Vilma skjuter direkt och bollen går i en båge och målvakten sträcker sig och stöter till den men den går i stolpen och in, 2–2. Ett stort jubel! VSK börjar få vittring och trycker på men de stora lägena dyker inte upp. I den 90:e minuten får VSK hörna, Sargonia slår in den men den nickas bort. Maja fångar dock upp den på vänsterkanten och passar till Saffe som direkt passar tillbaka till Maja som utmanar och får in den till Izza som vänder om på en femöring och skjuter med vänstern, 3–2 till Grönvitt i matchminut 91. Makalöst skönt och verkligen imponerande. Minuten senare blåser domaren av och Grönvitt har vänt och vinner med 3–2. Vilken styrka!
Det var en spännande match där VSK var bollförande och skapade mest men där Degen var tunga och de matade på med långbollar. Den vändning VSK gjorde visar på en otrolig inställning och moral. Izza gör ännu en stark insats, fördelar bollar och skapar lägen. Maja visar klass igen och hennes första halvlek är oerhört stark och hon står för två fina assist. Mittfältstrion med Sargonia, Saffe och Vilma är tunga och spelar smart. Freja Magnusson är som alltid aktiv och stressade Degens backlinje. Utöver de två målen som kom inom sju minuter så var backlinjen stabil hela matchen och Ella Wilson i målet är som alltid aktiv och bra.
Annos hjärtan:

Nästa Boo FF som vi har vittring på
Nästa match spelas mot Boo FF från Nacka. I våras blev det 1–1 på Boovallen med mersmak till Grönvitt. I dagsläget ligger Boo på sjätteplats fem poäng före Grönvitt. Tar tjejerna en trea här har vi riktigt bra häng på sjätteplatsen.
Stort grattis Elin Wallgren

VSK:s Elin Wallgren har blivit uttagen i det första landslagslägret med träningsmatcher för spelare födda 2010. F15-landslaget ska spela två träningsmatcher mot Norge den 17 och 20 september. Elin spelar normalt i VSK:s F17 men har också deltagit i vårt F19 lag. Otroligt roligt för Elin men också för VSK:s akademi. Lycka till Elin!
//TP
DU HAR VÄL INTE MISSAT
En förlängning med Kalle och Rubin är av största vikt!
Påminnelse: Alla till Kalmar
Ett starkt och tufft Grönvitt tog en betydelsefull trea