Syrianska FC kickar tränaren: här är hela tränarlistan sen 2014

Det blev idag klart att Syrianska FC kickar tränaren Korosh Hatami pga bristfälliga resultat. Det är knappast första gången och kommer inte vara den sista heller. Klubben har lagt sig till med en vana att byta tränare så fort motgångarna kommer, alternativt värva tränare som inte stannar kvar i föreningen mer än någon månad eller två.

Efter att hjälten och ikonen Özcan Melkemichel som tränade klubben i nio säsonger från 2005-13 lämnade, har klubben skapat en tränarkarusell av aldrig skådat slag.

Från januari 2014 fram till i maj 2019 har klubben avverkat 20 utpekade huvudtränare, dvs i snitt knappt 4 per säsong. Till detta ska läggas ett antal assisterande som av olika anledningar har slutat i förtid, innan deras kontrakt löpt ut.

Här är nu hela tränarlistan under dessa dryga fem år med kommentar varför de lämnade föreningen.

Tränare för Syrianska FC från 2014 och framåt

Carlos Cabral jan – feb 2014 (lämnade av personliga skäl trots kontrakt)

Stefan Fredriksson jan – april 2014 (lämnade av personliga skäl trots kontrakt)

Zwezdan Milosevic april – nov 2014 (får ej fortsätta trots optionsår i kontrakt)

Nejmana Miljanovic nov 2014 nov 2015 (får ej fortsätta trots kontrakt)

Bosko Orovic dec 2015 – maj 2016 (lämnar av personliga skäl trots kontrakt)

Steven Younan maj 2016 – maj 2016 (tar tillfälligt över i väntan på ny tränare)

Tino Katsoulakis maj 2016 – juli 2016 (tillfällig tränarlösning, saknar pro-licens)

Kléber Saarenpää aug – nov 2016 (kontrakt löper ut och Kléber vill ej fortsätta)

Sharbel Touma dec 2016 – aug 2017 Edmond Lutaj fungerar som förkläde då Sharbel saknar pro-licens (båda får kicken pga svaga resultat)

Steven Youman aug 2017 (hoppar av tränaruppdraget efter nio dagar då han sympatiserade med tidigare tränare)

Fredrik och Lars Axelsson samt Anders Pense delar på huvudtränarskapet. Då ingen har pro-licens enrolleras också något senare Lars Pihl som nominell tränare aug – nov 2017. (de får inte fortsätta efter att laget åkt ur Superettan)

Eddie Demir feb – maj 2018 (får kicken)

Zvezdan Milosevic maj – juli 2018 (lämnar för tränarjobb i Saudiarabien trots kontrakt med SFC)

Mattias Genc juli 2018 (tar tillfälligt över tränarjobbet i väntan på ny tränare)

Paolo Tarozzi aug 2018 (lämnar av personliga skäl trots kontrakt med klubben)

Mattias Genc sept 2018 (hoppar in för att ta över säsongen ut)

Zvezdan Milosevic okt-nov 2018 (kommer tillbaka från Saudiarabien tar över från Mattias – lämnar sen för andra uppdrag)

Korosh Hatami dec 2018 – maj 2019 (får kicken)

Facebook Comments