Med tanke på den otroligt spännande fotbollshösten vars upplopp för VSK:s del inleds mot Sundsvall nästa lördag har bandybrorsans seriepremiär hamnat i skymundan. Två veckor tidigare än brukligt var det iallafall dags. Grönvitt tog emot cupmästarna Bollnäs med den kontroversielle VSK-bekantingen Simon Jansson, hemvändande från Ryssland, i laget.
Bollnäs imponerade i Svenska Cupen och vann medan VSK, som bekant, inte riktigt fick det att stämma. Känslan var således att premiären skulle bli mycket svår. Inte mer än 1196 åskådare hade intagit läktarna, ingen vidare siffra, dessutom vann den tillresta Bollnäsklacken klackmatchen.
Min främsta farhåga spelmässigt var hur VSK:s försvar skulle ta sig an Bollnäs extremt starka spetsspelare i nämnde Jansson och Erik Pettersson. Jag befarade att varje bortaanfall skulle leda till nagelbitande skräck men hemmalaget höll dem stången.
VSK imponerade faktiskt storligen i den första halvleken, försvaret briljerade och neutraliserade Bollnäs stjärnor. Framåt bidrog många spelare, inte minst gladde Tillbergaförvärvet, Edvin Porsvalds, framfart på isen. Han tog för sig och visade sin klass i många delar av spelet. Tror VSK har en kommande storspelare här.
Just Porswald var också spelaren som skulle bryta dödläget genom sitt tilltrasslade 1-0. Möjligen var bollen utanför sidlinjen men målet godkändes och sett till inledningen var det rättvist. Grönvitt fortsatte sedan på den inslagna vägen. Micke Carlssons och Johan Ganebros matchplan satt till punkt och pricka.
Vid halvtid var ställningen 2-0 till Grönvitt efter att Robin Odén utökad hemmalagets ledning. Jag satt lugn halvleken igenom vilket tyder på att VSK svarat för en riktigt bra halvlek. 2-0 är emellertid inga siffror i bandy och jag grämde mig över att försvararen Nicklas Ögren bränt ett friläge. Det hade kunnat lett till ett ännu bättre utgångsläge.
Den andra halvleken blev en mer böljande historia. Bollnäs kom till lite mer framåt och lyckas också få hål på Kjellsson. I matchmut 64 kvitterade de rentav. Surt då VSK fortsatt spelat bra och skapat en del. Skyttet utifrån lämnade dock en del i övrigt att önska då mycket fastnade rätt på Bollnäs försvarsspelare.
Kvitteringen föranledde en timeout för VSK som skulle visa sig vara lyckosam. Utropstecknet Porswald gav VSK ledningen på nytt. 3-2. Avslutningen på matchen blev böljande och underhållande. Grönvitt skapade tillräckligt för att dra ifrån. Inte minst missade Robin Odén på närmast Lucas Bergvall-manér, efter ett fantastiskt anfall.
Bollnäs hade sina chanser också vilket påminde om vilket starkt lag de är. Tyvärr visade sig bortalaget vara mer effektivt än det för eftermiddagen bättre laget VSK. Rasmus Skarps kvitterade på straff och innan matchuret stod på 90 satt också 3-4.
VSK försökte tills matchens sista sekund men orkade inte kvittera. Synd och surt med en förlust i premiären. Sett till chanserna borde Grönvitt ha vunnit. Det positiva är att spelet var så mycket bättre än jag vågade tro. Edvin Porswald förtjänar för övrigt ytterligare ett omnämnande som matchens lirare. Tror han kan bli sensationellt bra redan den här säsongen!
Sammanfattningsvis: Det kommer att bli en tuff och dramatisk serie. VSK är ett av lagen som utmanar Villa. Det gäller att spela till sig en bra tabellplacering. . Spelet idag indikerar också på att laget kommer vara så mycket bättre i årets elitserie gentemot föregående säsongs.
DU HAR VÄL INTE MISSAT
Stark och stabil seger i sista hemmamatchen
Drömscenariot kan mycket väl realiseras. Första steget för det är att förlänga med Kalle Karlsson och Alexander Rubin
Obesegrade i sju matcher – sviten bröts mot ett rutinerat Älvsjö