ANNO 1904

Allt du behöver veta om Västerås Sportklubb

Grönvitt imponerade – till och med en förlust kan kännas okej ibland

Flora Gunillasson i tuff duell.

När jag såg försäsongsprogrammet och det visar sig att vårt grönvita damlag skulle möta allsvenska IK Uppsala redan i den andra träningsmatchen blev jag orolig. Det är så klart en häftig utmaning men Allsvenskan och division 1 är två helt olika nivåer. Så resan till Uppsala gjordes med viss oro.

När laguppställningarna kom en timme före match visade det sig att Uppsala mönstrar ett mycket starkt lag. Den uttagna spelartruppen har 256 matcher i Elitettan och 37 matcher i Damallsvenskan från förra säsongen i bagaget. Detta är så klart på en helt annan nivå än vad våra tjejer har i erfarenhet. VSK:s damlag har aldrig mött ett så meriterande lag. Hur ska detta gå?

Ett energistarkt och aggressivt Grönvitt imponerar i första halvlek

I början av matchen trodde jag Uppsala skulle ta tag i taktpinnen direkt, men duellspelet på mitten vanns av Grönvitt. Safiya Abshir, Ines Widén och vår unga defensiva mittfältare Flora Gunillasson smäller alla på och vinner kampen om mitten. Första målchansen har Saffe som skjuter tätt utanför, även Ines har ett fint avslut. Maja Eriksson på topp sliter hårt och oroar ständigt Uppsalas försvar, presspelet från Grönvitt imponerar och det stör hemmalaget mycket.

Uppsala äter sig dock in i matchen men mittlåset Sally Messing och Matilda Eriholm håller tätt och spelar resolut, Matilda visar också på fina offensiva kvaliteter. I den 17:e minuten får till slut Uppsala ett mycket bra läge, men Ella Wilson i målet gör en jätteräddning. Uppsala börjar trycka på mer och mer och i den 22:a minuten får Uppsala en tveksam hörna. Den är bra slagen och tyvärr får Lovis Esmeralda Bång stå helt ostört och nicka in 1–0 till hemmalaget. Strax efter målet gör Ella ännu en het räddning.

Men VSK ger inte upp och börjar ta kommandot igen och i den 30 minuten slår Flora en fin passning till Saffe, hon vänder om på en femöring strax utanför straffområdet och drar på ett skott rakt upp i nättaket (kanske ribba in) till 1–1. Ett fantastiskt skott som kanske redan nu kan vara årets mål. VSK fortsätter mata på och Flora får i väg ett avslut som målvakten Matilda Nurmi räddar. Det står 1–1 i halvtid med mersmak.

Mittfältet med Saffe, Ines och Flora imponerade stort i första och jag tycker vänsterbacken Blearta Osmanis duellspel håller hög klass. Det var stor frustration i Uppsala, det skälldes från tränarhåll och jag skulle gärna ha hört snacket i deras omklädningsrum efter första halvlek. På läktaren är det mest Grönvitt och vi är nöjda men framför allt stolta.

VSK står även upp i andra men bjuder på slarv

VSK gör fyra byten i halvtid. Det berör dock inte VSK, utan tjejerna kommer ut och börjar trycka ner Uppsala och redan i första minuten avlossar inbytte Nathalie Brorson bössan från sin högerkant och bollen slår i ribban och ut. Uppsala börjar efter ett tag ta över något och i den 54:e minuten får de ett jätteläge, men vår inbytte målvakt Stina Krakowski gör sig stor och gör en grym räddning. Några minuter sedan kommer slarvet i försvaret, det blir missförstånd och det friställer Elin Flakberg som lägger in 2–1. Stina i målet gör strax efter det ännu en fin räddning.

Uppsala gör ett antal byten och tappar lite av sitt kommando och VSK börjar ta över igen. I den 68:e minuten blir det Izabell Rydell-show, hon plockar ner bollen fint, gör en dragning och får till ett kanonskott men Nurmi i hemmamålet gör en räddning som jag tror hon kommer vara stolt över under en lång tid. Fem minuter senare kommer ännu ett ödesdigert slarv i VSK-försvaret och Stina Leffler gör 3–1. Tungt med tanke på tjejernas fina insats så här långt.

Strax efter Uppsalas 3–1 mål möter Izza bollen, vänder bort sin förvarare och hittar Freja Magnusson som stormar fram på vänsterkanten och hon skjuter mot målvaktens bortre hörn, men bollen går tätt utanför. I den 81:e minuten får Uppsala hörna och efter en tilltrasslad situation gör Ellen Andersson 4–1. Fem minuter senare ökar Uppsala på till 5–1 genom Ella Rosenblom. Känns faktiskt tungt och något orättvist med så stora siffror. Jag lider med tjejerna, men Uppsala är kliniska när de får lägen. I den 90:e minuten friställer Izza Freja efter en delikat passning och Freja är hur cool som helst och lägger in 5–2. Strax efter blåser domaren av. 5–2 till allsvenska Uppsala mot vårt grönvita lag.

Hela laget imponerar, trots förlust

Hur summerar man en 5–2 förlust när man ändå åker från arenan nöjd? För både jag och tjejerna hatar att förlora, men ibland måste man se till prestation och motstånd. VSK dam har som sagt aldrig någonsin mött ett så kvalificerat motstånd som detta Uppsala och i stora delar av matchen är det en jämn tillställning, där till och med VSK stundtals i första halvlek äger matchen.

Målvakterna Ella och Stina imponerade stort och inget av målen kan våra målvakter lastas för. Backlinjen var genomgående stark och framför allt Sally var mäktig i försvarsspelet. Men en del slarv måste slipas bort och det ansvaret landar inte bara på våra backar, försvarsspelet innefattar fler. Med tanke på vårt orutinerade mittfält, så är jag sjukt imponerad över hur de kunde stå upp så bra och att i vissa delar av matchen till och med driva spelet mot ett allsvenskt motstånd. Härligt också att se Izzas inhopp i andra, hon kan bli en riktig joker på det offensiva mittfältet. Anfallsmässigt har vi det väl förspänt och vi har många alternativ, alla gjorde goda insatser i dag och konkurrensen hårdnar.

Nu är det viktigt att tjejerna tar med sig den energi och tempo som de visade upp mot ett kvalificerat motstånd och även visar det mot så kallade sämre lag. Man kan ju undra hur Uppsala ska klara av Allsvenskan och möta tex. Häcken med en Felicia Schröder på topp eller för den delen Hammarby eller Malmö. Det kommer bli tufft om de inte höjer sig ett antal nivåer, men det är ju inte vårt problem.

Är jag för positiv efter förlusten? Ja kanske, men samtidigt måste man återge vad man ser och den första halvleken mot Uppsala är nog den bästa VSK dam spelat någonsin, om man ser till vilket motstånd de hade.

Ett tips till styrelsen i VSK, kolla in matchen för ni kommer bli stolta över ert damlag.

Laguppställning:
Målvakt: Ella Wilson (46)
Försvar: Märta Jävergen, Kapten, Sally Messing, Matilda Eriholm, Blearta Osamni (46)
Mittfält: Ines Widén (67), Flora Gunillasson (59), Safiya Abshir
Anfall: Freja Magnusson (ut 46, in 74), Maja Eriksson (67), Wilma Hedenström (74)

Avbytare: Stina Krakowski (46), Tyra Magnusson (46), Nathalie Brorson (46), Linn Niemelä (59), Izabell Rydell (67), Tessa Lundén (67).

//TP

Facebook Comments Box